Nemeskürty István-díjat alapított a 35 éves Helyi Televíziók Országos Egyesülete

Alapításának 35. évfordulóját ünnepelte március 12-én a budapesti Néprajzi Múzeumban a Helyi Televíziók Országos Egyesülete (HTOE), melyen az egyesület tagjainak képviselői, valamint az egyesület partnerei vettek részt.

Lovass Tibor, a 94 helyi televíziót tömörítő egyesület elnöke köszöntőjében úgy fogalmazott, a helyi televíziókat megalakulásakor a demokrácia letéteményeseiként emlegették, ma pedig a demokrácia őrzőiként tartják számon. Hozzátette, a helyi média dokumentál, alkotásai a nemzeti örökség részét képezik, a helyi televíziók közösséget építő és közösséget fenntartó szerepük kiemelkedő.

Lovass Tibor hangsúlyozta, a helyi televíziók az elmúlt évtizedekben folyamatosan fejlődtek, számos cég ma már médiacentrumként működik; hírportált, rádiót is működtet, valamint nyomtatott lapot is kiad. Közölte, az egyesület tagtelevíziói több mint 1700 embert foglalkoztatnak.

Szerencsés János, a HTOE egyik alapítója, az egyesület felügyelő bizottságának tagja előadásában felidézte, milyen körülmények között indultak el az első helyi televíziók Magyarországon, s hogyan segítették egymást a kezdeti nehézségek leküzdésében. Ezen együttműködések során fogalmazódott meg 1987-ben a Helyi Televíziók Országos Egyesülete létrehozásának gondolata, ami két évvel később vált valóra a közös irányelvek elfogadásával.

Meszleny László, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának tagja köszöntőjében azt emelte ki, a helyi televíziósok legfontosabb feladata, hogy a televíziójuk hitelességét megőrizzék. Hozzátette, az NMHH felmérései alapján a helyi hírek iránt továbbra is nagy az igény, de a platformok között nagy átrendeződés történt az internetes hírportálok javára, ugyanakkor ahhoz, hogy a dolgok mélyére nézzünk, nélkülözhetetlenek a helyi televíziók.

Rátóti Zoltán, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke úgy fogalmazott, a 35 éves Helyi Televíziók Országos Egyesületét és tagtelevízióit az értékek, a vidék következetes képviselete, a közösségek értő támogatása jellemzi. Mint mondta, az egyesület és a Magyar Művészeti Akadémia céljai számos ponton esnek egybe, ezért is kötött a két testület 2017-ben stratégiai együttműködési megállapodást ezek elérésre érdekében.

Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatója azt emelte ki, minden, ami hír, az helyben keletkezik, s az országos híreknek is van helyi alapja. Mint mondta, a közmédia számára ezért is kiemelten fontos, hogy legyen egy vidéki tudósítói hálózata, melyben a helyi televíziók a partnerei.

Pál Ákos, a Nemzeti Filmintézet vezérigazgatója a minőségi tartalmak megszületésének fontosságát hangsúlyozta, melynek finanszírozásában a filmintézet segítséget tud nyújtani a helyi televízióknak. Mint mondta, ez a közös munka befektetés a kultúrába.

A jubileumi ünnepségen az egyesület díszoklevéllel ismerte el azon partnerei a tevékenységét, melyek az elmúlt évtizedekben mind a HTOE, mind a tagtelevízióik munkáját segítették.

A jubileum alkalmából a Helyi Televíziók Országos Egyesülete megalapította a Nemeskürty István-díjat, melyet első alkalommal Kollarik Tamás producer, filmrendező, a Médiatanács korábbi tagja kapott meg az elmúlt két évtizedben a magyar film és a helyi televíziózás érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként. A díjat Lovass Tibor mellett Nemeskürty Harriet, a Kossuth-nagydíjas író lánya adta át.

Az ünnepség végén a Helyi Televíziók Országos Egyesülete együttműködési megállapodást kötött a Néprajzi Múzeummal. Kemecsi Lajos, a múzeum főigazgatója úgy fogalmazott, a helyi televíziókkal szövetségesek „a múló idő ellen vívott, vereségre ítélt küzdelemben”.

Petzke Ferenc, a HTOE alelnöke zárszavában arra kérte a helyi televíziósokat, a múltról való beszélgetés mellett optimistán tervezzék a jövőt, és írják tovább a települések digitális történelmét.

 

Minden vélemény számít!